9448A-4-11
DigiKey Part Number
1067-9448A-4-11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9448A-4-11
Description
DOUBLE COATED TISSUE TAPE TRANSL
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Adhesive Transfer Tape Acrylic Adhesive Translucent 4.00" (101.60mm) X 11.00" (279.40mm)
Category
Width
4.00" (101.60mm)
Manufacturer
3M (TC)
Length
11.00" (279.40mm)
Packaging
Bulk
Color
Translucent
Part Status
Active
Usage
High Temperature Adhesion
Tape Type
Adhesive Transfer
Temperature Range
70°F ~ 100°F (21°C ~ 38°C)
Adhesive
Acrylic
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Backing, Carrier
Polyethylene-Terephthalate (PET)
Shelf Life
24 Months
Thickness - Adhesive
0.0030" (3.0 mils, 0.076mm)
Storage/Refrigeration Temperature
70°F (21°C)
Thickness - Backing, Carrier
0.0030" (3.0 mils, 0.076mm)