72F-250-32-NBL
DigiKey Part Number
3M157389-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
72F-250-32-NBL
Description
CONN QC RCPT 14-16AWG 0.250
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 14-16 AWG Crimp Connector Fully Insulated
Category
Length - Overall
0.860" (21.84mm)
Manufacturer
3M
Termination
Crimp
Packaging
Bulk
Wire Gauge
14-16 AWG
Part Status
Active
Insulation
Fully Insulated
Terminal Type
Standard
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Gender
Female
Color
Blue
Tab Width
0.250" (6.35mm)
Insulation Diameter
0.145" (3.68mm)
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)