929400-01-19-RK
DigiKey Part Number
929400E-01-19-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929400-01-19-RK
Description
CONN HEADER VERT 19POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 19 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.295" (7.49mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Series
Overall Contact Length
0.535" (13.59mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.110" (2.79mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
200.0µin (5.08µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Copper Alloy
Number of Rows
1
Insulation Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
2.5A
Termination
Solder
Base Product Number
Fastening Type
Push-Pull
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 1POS
In-Stock: 152
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
In-Stock: 1407
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
In-Stock: 347
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
In-Stock: 1303
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM