MNHU18-250DMIK
DigiKey Part Number
920042-11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MNHU18-250DMIK
Description
CONN QC TAB 18-22AWG 0.250 CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.250" (6.35mm) Quick Connect Male 18-22 AWG Crimp Connector Fully Insulated Heat Shrink
Category
Termination
Crimp
Manufacturer
3M
Wire Gauge
18-22 AWG
Series
Insulation
Fully Insulated Heat Shrink
Packaging
Bulk
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Part Status
Active
Features
Butted Seam
Terminal Type
Standard
Color
Red
Gender
Male
Contact Material
Copper
Tab Width
0.250" (6.35mm)
Contact Finish
Tin
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)
Base Product Number
Length - Overall
1.200" (30.48mm)