ABM3-11.0592MHZ-D2Y-T
DigiKey Part Number
535-10632-2-ND - Tape & Reel (TR)
535-10632-1-ND - Cut Tape (CT)
535-10632-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABM3-11.0592MHZ-D2Y-T
Description
CRYSTAL 11.0592MHZ 18PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11.0592 MHz ±20ppm Crystal 18pF 60 Ohms 2-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
ABM3-11.0592MHZ-D2Y-T Models
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Frequency
11.0592 MHz
Supplier Device Package
2-SMD (5x3.2)
Frequency Stability
±30ppm
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.051" (1.30mm)