2PH2-16-UA
DigiKey Part Number
2057-2PH2-16-UA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2PH2-16-UA
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 16 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
2PH2-16-UA Models
Category
Contact Length - Mating
0.154" (3.91mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Series
Overall Contact Length
0.343" (8.70mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.079" (2.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
1A
Mounting Type
Voltage Rating
250VAC