2PH2R-10-UA
DigiKey Part Number
2057-2PH2R-10-UA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2PH2R-10-UA
Description
CONN HEADER R/A 10POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 10 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
2PH2R-10-UA Models
Category
Contact Length - Mating
0.154" (3.91mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Series
Insulation Height
0.157" (4.00mm)
Packaging
Bag
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Gold
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
1A
Shrouding
Unshrouded
Voltage Rating
250VAC