DA15-PL-25
DigiKey Part Number
2057-DA15-PL-25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DA15-PL-25
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SOLDER
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel
Current Rating (Amps)
1A
Connector Style
Backset Spacing
0.319" (8.10mm)
Features
Board Lock, Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
250VAC
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C