EBPA-10-D-C is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 514
Datasheet
Similar
In Stock: 695
Datasheet
Image for EBPA-10-D-C is not available
EBPA-10-D-C
DigiKey Part Number
2057-EBPA-10-D-C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EBPA-10-D-C
Description
PCB PLUG BLOCK STR 5.08MM 10P CL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Adam Tech
Current - UL
15 A
Series
Voltage - UL
300 V
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
10
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
10
Contact Material
Brass
Number of Levels
1
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Pitch
0.200" (5.08mm)
Contact Tail Length
0.157" (4.00mm)
Header Orientation
Vertical
Insulation Height
0.472" (12.00mm)