RF1-04A-D-02-50
DigiKey Part Number
2057-RF1-04A-D-02-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF1-04A-D-02-50
Description
NIPT CRIMP BNC STRAIGHT JACK-RG5
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
BNC Connector Jack, Female Socket 50 Ohms Panel Mount Crimp
Category
Fastening Type
Bayonet Lock
Mfr
Frequency - Max
4 GHz
Series
Number of Ports
1
Packaging
Bulk
Features
Code A
Part Status
Active
Housing Color
Natural
Connector Style
Center Contact Material
Brass
Connector Type
Jack, Female Socket
Body Material
Zinc
Contact Termination
Crimp
Body Finish
Nickel
Shield Termination
Crimp
Center Contact Plating
Nickel
Impedance
50 Ohms
Dielectric Material
Polyoxymethylene (POM)
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-65°C ~ 85°C
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Voltage Rating
500 V