C2E-40.000-10-1010-R
DigiKey Part Number
3997-C2E-40.000-10-1010-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
3997-C2E-40.000-10-1010-RCT-ND - Cut Tape (CT)
3997-C2E-40.000-10-1010-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2E-40.000-10-1010-R
Description
XTAL 2520 40MHZ 10PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 MHz ±10ppm Crystal 10pF 40 Ohms 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C2E-40.000-10-1010-R Models
Category
Load Capacitance
10pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
40 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
40 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2.5x2)
Frequency Stability
±10ppm
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)