Image for ACS71240KEXBLT-050B3 is not available
ACS71240KEXBLT-050B3
DigiKey Part Number
620-ACS71240KEXBLT-050B3TR-ND - Tape & Reel (TR)
620-ACS71240KEXBLT-050B3CT-ND - Cut Tape (CT)
620-ACS71240KEXBLT-050B3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS71240KEXBLT-050B3
Description
CURRENT SENSOR HE 50A 12-QFN
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor ±50A 1 Channel Hall Effect Bidirectional 12-PowerWFQFN
EDA/CAD Models
ACS71240KEXBLT-050B3 Models
Category
Linearity
±1%
Mfr
Accuracy
±2.6%
Voltage - Supply
3V ~ 3.6V
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
12mA
For Measuring
AC/DC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Sensor Type
Grade
Automotive
Current - Sensing
Qualification
AEC-Q100
Polarization
Bidirectional
Output
Analog Voltage
Mounting Type
Sensitivity
26.4mV/A
Package / Case
12-PowerWFQFN
Frequency
DC ~ 120kHz