Image for AZ2151-1A-12DE is not available
AZ2151-1A-12DE
DigiKey Part Number
3385-AZ2151-1A-12DE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ2151-1A-12DE
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 40A 12V
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Coil Insulation
Class B
Packaging
Box
Must Operate Voltage
9 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
40 A
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Switching Voltage
300VAC, 30VDC - Max
Approval Agency
cURus, UL, VDE
Load - Max Switching
10000VA, 900W
Relay Type
Coil Current
77.4 mA
Coil Resistance
155 Ohms