10025026-10000TLF
10025026-10000TLF
10025026-10000TLF
DigiKey Part Number
609-6055-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10025026-10000TLF
Description
CONN PCI EXP FMALE 36POS 0.039
Detailed Description
36 Position Female Connector PCI Express™ Gold 0.039" (1.00mm) Black
EDA/CAD Models
10025026-10000TLF Models
Category
Mounting Type
Board Edge, Straddle Mount
Termination
Solder
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions
36
Card Thickness
0.062" (1.57mm)
Flange Feature
Straddle Mount Opening, Unthreaded, 0.079" (2.00mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Pitch
0.039" (1.00mm)