66900-040LF
DigiKey Part Number
609-66900-040LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
66900-040LF
Description
CONN RCPT 40POS IDC 28-30AWG
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold, GXT™ 28-30 AWG
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
66900-040LF Models
Category
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Cable Termination
IDC
Packaging
Tube
Wire Type
Ribbon Cable
Part Status
Active
Wire Gauge
28-30 AWG
Connector Type
Receptacle
Features
Feed Through, Strain Relief
Contact Type
Female Socket
Contact Finish
Gold, GXT™
Number of Positions
40
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Pitch
0.100" (2.54mm)