AD5142BRUZ100
DigiKey Part Number
AD5142BRUZ100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5142BRUZ100
Description
IC DIG POT 100K 16-TSSOP
Detailed Description
Digital Potentiometer 100k Ohm 2 Circuit 256 Taps SPI Interface 16-TSSOP
EDA/CAD Models
AD5142BRUZ100 Models
Voltage - Supply
2.3V ~ 5.5V, ±2.25V ~ 2.75V
Packaging
Tube
Features
Cascade Pin
Tolerance
±8%
Temperature Coefficient (Typ)
35ppm/°C
Supplier Device Package
16-TSSOP
Number of Circuits
2
Package / Case
16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Number of Taps
256
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C