ADP1762ACPZ-1.3-R7 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ADP1762ACPZ-1.3-R7 |
Description | IC REG LINEAR 1.3V 2A 16-LFCSP |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2A 16-LFCSP (3x3) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ADP1762ACPZ-1.3-R7 Models |
Category | Current - Quiescent (Iq) 8 mA |
Mfr | Current - Supply (Max) 14 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 63dB ~ 34dB (10kHz ~ 1MHz) |
Part Status Active | Control Features Enable, Power Good, Soft Start |
Output Configuration | Protection Features Current Limit, Thermal Overload |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 1.98V | Package / Case 16-WFQFN Exposed Pad, CSP |
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.3V | Supplier Device Package 16-LFCSP (3x3) |
Voltage Dropout (Max) 0.095V @ 2A | Base Product Number |