ADP7118ARDZ-2.5-R7
DigiKey Part Number
505-ADP7118ARDZ-2.5-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
505-ADP7118ARDZ-2.5-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
505-ADP7118ARDZ-2.5-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP7118ARDZ-2.5-R7
Description
IC REG LIN 2.5V 200MA 8-SOIC-EP
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 8-SOIC-EP
EDA/CAD Models
ADP7118ARDZ-2.5-R7 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
140 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
320 µA
Digi-Reel®
PSRR
88dB ~ 50dB (10kHz ~ 1MHz)
Control Features
Enable, Soft Start
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Input (Max)
20V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
8-SOIC-EP
Voltage Dropout (Max)
0.42V @ 200mA