LT1963AES8-2.5#PBF
DigiKey Part Number
LT1963AES8-2.5#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1963AES8-2.5#PBF
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1.5A 8-SO
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A 8-SO
EDA/CAD Models
LT1963AES8-2.5#PBF Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
1.5 mA
Mfr
Current - Supply (Max)
120 mA
Packaging
Tube
PSRR
63dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
20V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
8-SO
Voltage Dropout (Max)
0.55V @ 1.5A