MR3K160120
DigiKey Part Number
22-MR3K160120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MR3K160120
Description
160V 120A 3KW HIGH VOLTAGE MULTI
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0 ~ 160VDC Output Bench (AC to DC) Power Supply VFD 0 ~ 120A Output 3000W Features Memory, Programmable, GPIB, LAN, RS232, USB Interface
Category
Display Type
VFD
Manufacturer
B&K Precision
Size / Dimension
16.500" L x 3.500" W x 21.000" H (419.10mm x 88.90mm x 533.40mm)
Series
Features
Memory, Programmable, GPIB, LAN, RS232, USB Interface
Packaging
Box
Power (Watts)
3000W
Part Status
Active
Voltage Regulation - Line
32mV
Type
Bench (AC to DC)
Voltage Regulation - Load
80mV
Voltage - Supply
200 ~ 240VAC
Current Regulation - Line
60mA
Number of Outputs
1
Current Regulation - Load
180mA
Voltage - Output
0 ~ 160VDC
Ripple
120mV p-p, 48mV rms
Current - Output
0 ~ 120A