SWI10B-5-NB-MUB | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 179-SWI10B-5-NB-MUB-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SWI10B-5-NB-MUB |
Description | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 5V 10 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SWI10B-5-NB-MUB Models |
Category | No Load Power Consumption 75mW (Max) |
Manufacturer Bel Power Solutions | Applications ITE (Commercial) |
Series | Efficiency Level VI |
Packaging Box | Operating Temperature 0°C ~ 40°C |
Part Status Active | Output Connector USB Micro |
Region Utilized North America | Cord Length 59" (1.50m) |
Form Wall Mount (Class II) | Input Connector NEMA 1-15P |
Input Type Fixed Blade | Size / Dimension 2.48" L x 0.89" W x 1.61" H (63.1mm x 22.5mm x 41.0mm) |
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC | Approval Agency cULus, FCC |
Voltage - Output 5V | Standard Number 62368-1 |
Current - Output (Max) 2A | Base Product Number |
Power (Watts) 10 W |