VFB600-D24-S12
DigiKey Part Number
179-VFB600-D24-S12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VFB600-D24-S12
Description
DC DC CONVERTER 12V 600W
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 50A 18V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VFB600-D24-S12 Models
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Remote On/Off, UVLO
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Part Status
Active
Efficiency
89%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
Full Brick
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Approval Agency
UL
Current - Output (Max)
50A
Standard Number
Power (Watts)
600 W