VFB600-D24-S48
DigiKey Part Number
179-VFB600-D24-S48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VFB600-D24-S48
Description
DC DC CONVERTER 48V 600W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 48V 12.5A 18V - 36V Input
EDA/CAD Models
VFB600-D24-S48 Models
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Efficiency
92%
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Current - Output (Max)
12.5A
Standard Number
Power (Watts)
600 W