VOF-50B-15
DigiKey Part Number
179-VOF-50B-15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VOF-50B-15
Description
AC/DC CONVERTER 15V 51W
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 15V 90 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
VOF-50B-15 Models
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
88%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.05" H (101.6mm x 50.8mm x 26.6mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
15V
Current - Output 1
3.4 A