5.0SMDJ26CA-H
DigiKey Part Number
5.0SMDJ26CA-HTR-ND - Tape & Reel (TR)
5.0SMDJ26CA-HCT-ND - Cut Tape (CT)
5.0SMDJ26CA-HDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMDJ26CA-H
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
42.1V Clamp 119A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
EDA/CAD Models
5.0SMDJ26CA-H Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
119A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
No
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V