CD214C-T26CALF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 16 266
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 11 136
Datasheet
Littelfuse Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
Diodes Incorporated
42.1V Clamp 35.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
CD214C-T26CALF
DigiKey Part Number
CD214C-T26CALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214C-T26CALF
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214C-T26CALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
35.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Obsolete
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V