CD214L-T8.5CALF is Obsolete and no longer manufactured.
Bourns Inc.
In Stock: 5 958
Littelfuse Inc.
In Stock: 5 184
Datasheet
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Littelfuse Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 27
14.4V Clamp 208.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
CD214L-T8.5CALF
DigiKey Part Number
CD214L-T8.5CALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214L-T8.5CALF
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214L-T8.5CALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
208.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.5V
Voltage - Breakdown (Min)
9.44V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.4V