CDSOT236-T24 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CDSOT236-T24 |
Description | TVS DIODE 24VWM 58.3VC SOT23-6 |
Customer Reference | |
Detailed Description | 58.3V Clamp 6A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23-6 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CDSOT236-T24 Models |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6A (8/20µs) |
Mfr | Power - Peak Pulse 350W |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Power Line Protection No |
Part Status Obsolete | Applications General Purpose |
Type Zener | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Unidirectional Channels 4 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 24V | Package / Case SOT-23-6 |
Voltage - Breakdown (Min) 26.7V | Supplier Device Package |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 58.3V | Base Product Number |