PVG5H103C03B00
DigiKey Part Number
PVG5H103C03B00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PVG5H103C03B00
Description
TRIMMER 10KOHM 0.25W J LEAD SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms 0.25W, 1/4W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 11.0 Turn Side Adjustment
Category
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
11.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Bulk
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Resistance
10 kOhms
Termination Style
J Lead
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.189" x 0.146" Face (4.80mm x 3.70mm)
Tolerance
±10%