SMLJ110CA
DigiKey Part Number
118-SMLJ110CATR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SMLJ110CACT-ND - Cut Tape (CT)
118-SMLJ110CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMLJ110CA
Description
TVS DIODE 110VWM 177VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
177V Clamp 16.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
EDA/CAD Models
SMLJ110CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
16.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Series
Power Line Protection
No
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
110V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
122V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
177V