SMLJ8.5CA
DigiKey Part Number
118-SMLJ8.5CATR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SMLJ8.5CACT-ND - Cut Tape (CT)
118-SMLJ8.5CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMLJ8.5CA
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14.4V Clamp 208.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
EDA/CAD Models
SMLJ8.5CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
208.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.5V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
9.44V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.4V