PF0002/63
DigiKey Part Number
708-2584-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PF0002/63
Detailed Description
Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C14 Panel Mount, Flange
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PF0002/63 Models
Mounting Type
Panel Mount, Flange
Termination
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Fuse Holder, Drawer
Drawer Included
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 27.30mm x 31.12mm
Current Rating - Appliance Inlet
10A
Approval Agency
CSA, ENEC, UL, VDE
Voltage Rating - Appliance Inlet
250VAC