PF0030/48
DigiKey Part Number
PF0030/48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PF0030/48
Detailed Description
Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C14 Panel Mount, Flange
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PF0030/48 Models
Mounting Type
Panel Mount, Flange
Termination
Quick Connect - 0.189" (4.8mm)
Fuse Holder, Drawer
Drawer Included, Twin Fused
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 27.30mm x 31.12mm
Current Rating - Appliance Inlet
10A
Approval Agency
CSA
Voltage Rating - Appliance Inlet
250VAC