8121SYZGE
8121SYZGE
8121SYZGE
DigiKey Part Number
CKN1628-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8121SYZGE
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPDT Standard Panel Mount, Rear
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
8121SYZGE Models
Category
Voltage Rating - DC
28 V
Mfr
Actuator Type
Round, Plunger
Series
Actuator Marking
No Marking
Packaging
Bulk
Color - Actuator/Cap
White
Part Status
Active
Termination Style
Solder Lug
Mounting Type
Panel Mount, Rear
Features
Tactile Feedback
Type
Standard
Panel Cutout Dimensions
Circular - 6.35mm Dia
Circuit
Operating Temperature
-30°C ~ 75°C
Switch Function
On-Mom
Electrical Life
60,000 Cycles
Current Rating (Amps)
1A (AC/DC)
Base Product Number
Voltage Rating - AC
120 V