PTS845VM20PSMTR4 LFS
DigiKey Part Number
108-PTS845VM20PSMTR4LFSTR-ND - Tape & Reel (TR)
108-PTS845VM20PSMTR4LFSCT-ND - Cut Tape (CT)
108-PTS845VM20PSMTR4LFSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTS845VM20PSMTR4 LFS
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Side Actuated Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
PTS845VM20PSMTR4 LFS Models
Category
Actuator Length, Right Angle
3.40mm
Mfr
Actuator Orientation
Side Actuated
Series
Termination Style
Gull Wing
Outline
4.50mm x 2.55mm
Operating Force
160gf
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Switch Travel
0.20mm