RM1D060D3
DigiKey Part Number
1864-RM1D060D3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RM1D060D3
Description
SSR RELAY SPST-NO 3A 1-60V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RM1D060D3 Models
Category
Output Type
DC
Mfr
Voltage - Input
4 ~ 32VDC
Series
Voltage - Load
1 V ~ 60 V
Packaging
Box
Load Current
3 A
Part Status
Active
Termination Style
Screw Terminal
Mounting Type
Chassis Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C