CHT-5R5L155R-TWQ
DigiKey Part Number
4688-CHT-5R5L155R-TWQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHT-5R5L155R-TWQ
Description
5.5V 1.5F 13*7*24 T/DA EDLC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 F (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Radial, Can 190mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer
CDA (Zhifengwei Technology)
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bag
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
1.5 F
Size / Dimension
0.512" L x 0.276" W (13.00mm x 7.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
1.004" (25.50mm)
Voltage - Rated
5.5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
190mOhm @ 1kHz