3SMC26CA TR13 PBFREE
DigiKey Part Number
1514-3SMC26CATR13PBFREETR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3SMC26CA TR13 PBFREE
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
42.1V Clamp 71.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
71.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V