CS15-00S80-04-1
DigiKey Part Number
2603-CS15-00S80-04-1TR-ND - Tape & Reel (TR)
2603-CS15-00S80-04-1CT-ND - Cut Tape (CT)
2603-CS15-00S80-04-1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS15-00S80-04-1
Description
15X15MM SMT SPEAKER
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Ohms General Purpose Speaker 800 mW 600 Hz ~ 20 kHz Top Square
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CS15-00S80-04-1 Models
Category
Power - Rated
800 mW
Manufacturer
Challenge Electronics
Power - Max
1 W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Port Location
Top
Part Status
Active
Shape
Square
Technology
Magnetic
Material - Cone
Polyimide (PI)
Type
General Purpose
Material - Magnet
Cobalt
Frequency Range
600 Hz ~ 20 kHz
Termination
Solder Pads
Frequency - Self Resonant
800Hz
Size / Dimension
0.591" L x 0.591" W (15.00mm x 15.00mm)
Impedance
8 Ohms
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Efficiency - dBA
92.00
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Efficiency - Testing
800mW/100mm
Distortion Rating
10% @ 2.2kHz, 0.8W