CS15-01P280-02-1
DigiKey Part Number
2603-CS15-01P280-02-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS15-01P280-02-1
Description
SPEAKER 10.2OHM 1W 85DB
Detailed Description
10.2 Ohms General Purpose Speaker 1 W 200 Hz ~ 20 kHz Top Rectangular
EDA/CAD Models
CS15-01P280-02-1 Models
Category
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Power - Rated
1 W
Packaging
Tray
Power - Max
1.2 W
Shape
Rectangular
Material - Cone
Polyetheretherketone (PEEK)
Frequency Range
200 Hz ~ 20 kHz
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency - Self Resonant
2.8kHz
Impedance
10.2 Ohms
Size / Dimension
0.591" L x 0.276" W (15.00mm x 7.00mm)
Efficiency - dBA
85.00
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Efficiency - Testing
100mW/500mm
Operating Temperature
-20°C ~ 65°C