CS23-01P100-03-1X
DigiKey Part Number
2603-CS23-01P100-03-1X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS23-01P100-03-1X
Description
SPEAKER 8OHM 1.5W TOP PORT 103DB
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Ohms General Purpose Speaker 1.5 W 800 Hz ~ 20 kHz Top Rectangular
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CS23-01P100-03-1X Models
Category
Power - Rated
1.5 W
Manufacturer
Challenge Electronics
Power - Max
1.7 W
Packaging
Tray
Port Location
Top
Part Status
Active
Shape
Rectangular
Technology
Magnetic
Material - Cone
Polyetheretherketone (PEEK)
Type
General Purpose
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency Range
800 Hz ~ 20 kHz
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Frequency - Self Resonant
1kHz
Termination
Solder Pads
Impedance
8 Ohms
Size / Dimension
0.906" L x 0.433" W (23.00mm x 11.00mm)
Efficiency - dBA
103.00
Height - Seated (Max)
0.146" (3.70mm)
Efficiency - Testing
1.5W/100mm
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Distortion Rating
10% Max