CS45-04D20-28-1
DigiKey Part Number
2603-CS45-04D20-28-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS45-04D20-28-1
Description
SPEAKER 4 OHM 4W 84DB
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Ohms General Purpose Speaker 5 W 160 Hz ~ 20 kHz Top Square
EDA/CAD Models
CS45-04D20-28-1 Models
Category
Power - Rated
5 W
Manufacturer
Challenge Electronics
Power - Max
6 W
Packaging
Tray
Port Location
Top
Part Status
Active
Shape
Square
Technology
Magnetic
Material - Cone
Foam
Type
General Purpose
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency Range
160 Hz ~ 20 kHz
Termination
Solder Pads
Frequency - Self Resonant
200Hz
Size / Dimension
1.780" L x 1.780" W (45.20mm x 45.20mm)
Impedance
4 Ohms
Height - Seated (Max)
1.106" (28.10mm)
Efficiency - dBA
84.00
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Efficiency - Testing
1W/1M
Distortion Rating
10% Max @ 1kHz, 1W