EMVY350ARA331MJA0G
DigiKey Part Number
565-EMVY350ARA331MJA0GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EMVY350ARA331MJA0GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EMVY350ARA331MJA0GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMVY350ARA331MJA0G
Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EMVY350ARA331MJA0G Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
335 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
670 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
150 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C