EMZL350ARA331MJA0G
DigiKey Part Number
565-EMZL350ARA331MJA0GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EMZL350ARA331MJA0GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EMZL350ARA331MJA0GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMZL350ARA331MJA0G
Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V SMD
Detailed Description
330 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 80mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EMZL350ARA331MJA0G Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
425 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
850 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
80mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C