FPC125P010
DigiKey Part Number
FPC125P010-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FPC125P010
Description
FPC/FFC SMT CONNECTOR 1.25 MM
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SMD to DIP FPC Connector 10 0.049" (1.25mm) FR4 Epoxy Glass
Category
Number of Positions
10
Pitch
0.049" (1.25mm)
Series
Board Thickness
0.062" (1.57mm) 1/16"
Size / Dimension
0.900" x 0.950" (22.86mm x 24.13mm)