J1071AS24VDC.36
DigiKey Part Number
2449-J1071AS24VDC.36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J1071AS24VDC.36
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST N.O. 15A
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
J1071AS24VDC.36 Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Box
Must Operate Voltage
18 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
2.4 VDC
Mounting Type
Operate Time
10 ms
Coil Voltage
Release Time
10 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Contact Rating (Current)
15 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
125VAC, 30VDC - Max
Approval Agency
cURus
Load - Max Switching
1875VA, 450W
Relay Type
Coil Current
15 mA
Coil Resistance
1.6 kOhms