CPAG2222-3R2MC
DigiKey Part Number
4044-CPAG2222-3R2MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPAG2222-3R2MC
Description
FIXED IND 3.2UH 49A 0.85 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.2 µH Shielded Wirewound Inductor 49 A 0.85mOhm Max Vertical, 2 PC Pin Flat Wire, High Current
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CPAG2222-3R2MC Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
0.85mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tray
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Features
Flat Wire, High Current
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Vertical, 2 PC Pin
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" L x 0.866" W (22.00mm x 22.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Current - Saturation (Isat)
76A