CPCE2624A-130MC
DigiKey Part Number
4044-CPCE2624A-130MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPCE2624A-130MC
Description
FIXED IND 13UH 26A 2.1 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
13 µH Shielded Wirewound Inductor 26 A 2.1mOhm Max Vertical, 2 PC Pin Flat Wire, High Current
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CPCE2624A-130MC Models
Category
Current - Saturation (Isat)
35A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
2.1mOhm Max
Packaging
Tray
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Features
Flat Wire, High Current
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Vertical, 2 PC Pin
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" L x 1.039" W (30.00mm x 26.40mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.886" (22.50mm)