CPCF3222-180M
DigiKey Part Number
4044-CPCF3222-180M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPCF3222-180M
Description
FIXED IND 18UH 24.3A 4.15 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 µH Shielded Wirewound Inductor 24.3 A 4.15mOhm Max Vertical, 3 PC Pin
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CPCF3222-180M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
34.6A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
4.15mOhm Max
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Vertical, 3 PC Pin
Inductance
Size / Dimension
1.268" L x 0.886" W (32.20mm x 22.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)