CPCF3535-100M
DigiKey Part Number
4044-CPCF3535-100M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPCF3535-100M
Description
FIXED IND 10UH 54A 1.6 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Wirewound Inductor 54 A 1.6mOhm Max Vertical, 3 PC Pin
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CPCF3535-100M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
55.5A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
1.6mOhm Max
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Vertical, 3 PC Pin
Inductance
Size / Dimension
1.417" L x 1.406" W (36.00mm x 35.70mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.346" (34.20mm)